Google webmaster tools araçlarında en çok karşılaşılan hatalardan birisi olan 404 url hatalarıdır. Bu hatanın başlıca sebepleri bulunmaktadır. Http 404 hatası kullanıcıların arama yaparak açtığı sitede karşılaştığı ve o dosyanın yada yazının web sunucunda bulunamadığını ifade eder. Kullanıcı o siteye giriyor ama sitede aradığı bilgiye ulaşamadığı anlamına gelmektedir.


Yukarıdaki resimdeki gibi bir hatayla karşılaşma durumunuzdur.Web site sahiplerinin kullanıcılarını kaybetmemek ve 404 sayfaları tasarlamaları önemlidir. Malesef ki birçok webmaster bu konuya duyarsız kalmaktadır. Web siteleriniz özel 404 sayfaları oluşturmayı unutmamalısınız.

404 Url Hatalarının Nedenleri Nelerdir?

  • Sunucudaki dosyaların başka bir klasöre taşınması
  • Varolan sayfanın kaldırılması
  • Sayfanın bakım moduna girmesi
  • Yanlış uzantılı linklerin verilmesi
  • İç ve dış bağlantıların hatalı olması

404 Url Hatası Nasıl Tespit Edilir?

Google webmaster tools hesabınıza giriş yaparak 404 url hatalarını öğrenebilirsiniz. Resimde gördüğünüz gibi çeşitli hatalar karşınıza çıkıcak bu hatalardan en çok 404 url hataları olucaktır.

Bazı webmasterlar düzelti olarak işaretliyerek sorunun gideriğini düşünmektedir. Bu yanlış bir seçenektir. Çünkü google botları tekrar o sayfaya giriş yapmayı denediğin o sayfanın olmadığını fark edince tekrar 404 url hataları önünüze getiricektir.