Günümüz teknolojisinde güvenlik ciddi bir problem haline gelmiştir. Web siteleri içinde bu durum geçerlidir. SSL Sertifikalı hakkında detaylı bir bilgi birikimine sahip olunmalıdır. Google yakında zaman Ekim ayı itibariyle SSl sertifikası kullanılması yönünde birçok web site sahibine Google webmaster tools üzerinden bildirim göndermiştir. Şimdi bu konu hakkında bahsedelim.

SSL Sertifikası

SSL Sertifika Nedir?

Web site adreslerinini doğruluğunu kontrol edilmesi ve kullanıcı ile web site arasında veri iletişimini şifreli kanallar üzerinden yaparak güvenli bir şekilde iletişimi sağlayan bir üründür. SSL network üzerindeki bilgi transferi sırasında güvenlik ve gizliliğin sağlanması amacıyla geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür. Bütün web tarayıcılarının (Microsoft Explorer, Chrome, Mozilla,vb…) desteklediği bir standart haline gelmiş ve çok geniş uygulama alanları bulunmaktadır.

SSL gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste gönderilmesini sağlar. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından teslim alınır. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur.

SSL Seo’ya Etkisi

Geçtiğimiz ekim ayında Google tüm website sahiplerine webmaster tools adresinden mesaj göndererek SSL serifikası kullanması önünde bildiri yayınlamıştır. Gönderilen mesajta bu konu hakkında bilgilendirme ve yapmıştır. Aşağıdaki resimden mesajı görüntüleyebilirsiniz.

Bu mesajdan sonra Google ve diğer arama motorları ssl kullanan web sitelerini sıralamalarda mükafat olarak üst sıralarda yer verdi denebilir. Şuanki arama sonuçlarında birinci sayfada 10 site üzerinden 7 veya 8 tane https kullanan web sitelerini görebilirsiniz. Bu durum bizlere gösterdiki SSL Sertifikaları kullanan web siteleri Google tarafından ödüllendirilmektedir. Bu durumlardan ötürü eski ve köklü birçok web site ssl sertifikalarına geçiş yaptı.

SSL Seritifkasına geçiş yapınca nelere dikkat edilmeli;

  1. Backlinklerinizi https olarak değiştirilmelidir.
  2. Tanıtım yazlarını https olarak değiştirmelidir.
  3. Web site için bağlantılarını

Şeklinde hepsini https olarak güncellemelisiniz. Bu durumda siteniz hiçbir şekilde seo açısından sıralama ve ziyaretçi kaybına sebep olmayacaktır. Ayrıca http’den https’ye geçiş yaptığınızda 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz. Google webmaster tools girerek bu durumu bildirmenizde fayda vardır. Ayrıca wordpress kullanıcıları için çeşitli eklentiler yardımıyla hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.