Site tasarımı kullanıcılar için önemli bir kriterdir. Doğru site tasarımı kullanıcı deneyimini arttırmaktadır. İnternet adresiniz büyümeye başladıkça site yapısı kendisini koruyamamaktadır. Bunun nedeni ise gözden kaçırılacak konular artacağı için hata yapma olasılığınızın da yükselmesidir. Bu yazımız içerisinde sık yapılan site yapısı hataları ve çözümlerinden bahsedeceğiz.

Etiket Kullanılması

Fazla Etiket Kullanılması

İnternet adresiniz üzerinde çok sayıda etiket oluşturmamanız gerekir. Bazı sitelerde editörler her içerik için farklı etiketlerden yararlanmaktadır. Fazla etiket kullanılması ise gruplandırılmamış ve birbiri ile ilişkisi bulunmayan içeriklerin artmasına sebep olacaktır. Çok sayıda etiket oluşturmak siteniz için olumlu bir uygulama değildir. Az sayıda etiket bulunması internet adresiniz üzerinde yer alan içeriklerinizin doğru şekilde gruplandırılmasına yardımcı olmaktadır. Etiketlerden bir tanesine ulaşan kullanıcılar konu ile alakalı farklı yazılara ulaşacaktır. Bu uygulama ise kullanıcı deneyimi üzerinde olumlu etki sunacaktır. Doğru etiket kullanımı ile beraber kullanıcılar aynı konu ile ilgili olarak farklı makalelere de bakmaktadır. Bu da sitenizin sıralamasının artmasına yardımcı olacaktır.

Karmaşık İçeriklerin Dağıtılması

İnternet adresleri üzerinde bazı kategorilerin diğer kategorilere göre daha fazla içerik kullandığını görürüz. Bunun temel nedenleri arasında ise içerik oluşturacak olan insanların bazı konulara daha çok ilgi duyduğunu göstermektedir. İlgi fazla olduğu zaman ise o konuda daha fazla içerik görülebilir. Böyle bir durumda ise kategoriler arası bir dengesizlik ortaya çıkmaktadır. İnternet adresiniz içerisinde diğer kategorilere göre daha büyük boyutlu kategorileriniz yer almaşı durumunda bunları 2 veya 3 bölüme ayırabilirsiniz. Bu sayede kategoriler arasında düzensizliği ortadan kaldırabilirsiniz. Bununla beraber site içerisinde içerik oluşturmadan önce mutlaka kategorilerin yoğunluğuna bakmalı ve düşük olan içerikleri doldurmanız tavsiye edilir. Ayrıca düzenli şekilde kategorilerin büyüklüğünü de kontrol etmelisiniz.

BreadCrumb

BreadCrumb internet adresleri üzerinde SEO ve kullanıcı deneyimi konusunda önemli noktalardan bir tanesidir. Pek çok kişi bu konunun önemini göz ardı etmekte ve kullanmamaktadır. Breadcrumb, kullanıcıların internet adresiniz üzerinde kolayca gezmelerine yardımcı olmaktadır. Hangi internet adresine nereden geldiğini ve ne zaman sayfaya döneceğini göstermektedir. Bu uygulama kullanıcı deneyimi konusunda da sizlere yardımcı olmaktadır. Bununla beraber arama motoru örümceklerinin web sayfanız üzerinde daha kolay şekilde gezmesini sağlayacaktır. Bu avantajları ile Breadcrumb siteniz üzerinde mutlaka kullanılması gerekir.

İçeriklere Bağlantı Verilmemesi

Köşe taşı adı ile anılan içerikler web sayfalarının en önemli bölgesidir. Sitenizde köşe taşı içeriklerle beraber makaleler arasında link ağı oluşturursanız yayınlamış olduğunuz içeriklerinizin arama motorları tarafından kolayca bulunmasını sağlayabilirsiniz. Birbiri ile alakalı içeriklerden oluşturduğunuz link ağları kullanıcıların internet adresiniz üzerinde daha fazla durmasına yardımcı olmaktadır. Bu konuda site üzerinde hemen çıkma süresi üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Ayrıca kullanıcılar site içerisinde yayınlanmış olan içeriğinizi okuduğu zaman oluşturduğunuz iç bağlantılar sayesinde benzer konularla ilgili merak ettiği detayları da kolayca bulacaktır.

Düzensiz Oluşturulan Site Tasarımı

Pek çok kişinin yapmış olduğu site yapısı hatalarının en başında düzensiz ve dağınık site tasarımları gelmektedir. Bu tür internet adresleri üzerinde kullanıcılar aramış oldukları sayfalara ulaşmakta zorluk çekebilmektedir. Bununla beraber kullanıcılar internet adresini ziyaret ettikleri zaman aradıkları konuya ulaşmayı arzu etmektedir. İnternet adresiniz üzerinde kullanıcıların daha kolay gezebilmesi ve aramış oldukları bilgileri bulabilmesi için web sayfanızı bölümlere ayırmalı ve menü ile göstermeniz gerekir. Bu uygulamayı yaptığınız zaman kullanıcılar internet adresinizin site tasarımını daha kolay anlamakta ve aramış oldukları içeriklere daha hızlı bir şekilde ulaşacaktır. Aksi durumda kullanıcılar dağınık tasarımlı sitelerde kaybolmuş gibi hissedecek ve aradıkları içeriklere ulaşamadıkları zaman internet adresinizi terk edecektir.