Google webmaster tools kullanıcılarına websiteleri için birçok önemli seçenek sunuyor. Website sahiplerinin internet sitelerini google arama motorunda daha iyi tanıtma, analiz edebilme, web sitelerini en iyi şekilde anlatmak için Google’un bizlere sunduğu bir araçtır. Web sitelerinizden en hızlı şekilde haberdar olabilmesi için bu araçlardan faydalanmak son derece önemlidir. Web sitenizin kayıt yaptırmak ve sitemap dosyanızı göndermeniz gerekmektedir.. Geliştiricilerin web sitesi ile ilgili bütün problemlerini tespit edebilmesine yaradığı için oldukça kullanışlı bir Google hizmettir.

Google Webmaster Tool Kullanımı

Webmaster Tools Kullanımı

İlk olarak linkten google webmaster tools hesabınıza giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra üstteki resimki gibi ön izleme ekranı sizleri karşılamaktadır. 3 Bölümden oluşan bölümlerden kısaca bahsetmek gerekirse;

  • Performans: Web sitenizi ziyaret eden kişilerin hangi kelimeleri arıyarak web sitenize yönlendirildiğini bu kısımdan görünmektedir. Kullanıcıların anahtar kelime takibi yapabilmesini sağlayan sekme de bu kısımdadır. Bu sekmede ayrıca sayfa sayısı, ülkeler, bilgisayar tablet yada telefon gibi cihazlardan girdiğini görebilirsiniz. Ayrıca tarih sıralamasına göre sitenize gelen kullanıcı trafiği anahtar kelime ve cihaz kullanımlarını görüntülüyebilirsiniz.
  • Url Denetimi: Bu kısımdan söz etmek gerekirse eski webmaster toolsda google gibi getir işlemini yapabilmenize sağlamaktadır. Extra olarak canlı ön izleme ve url denetimi daha profesyonel olarak gösterilmektedir.

Dizin

  • Kapsam: Google arama motoru robotları tarafından dizindeki durumunuzu göstermektedir. Sitelerinizde noindex yani dizinden ayrı tuttugunuz sayfaları görebilirsiniz. Ayrıca en sık karşılaşılan 404 url hataları gibi sorunları bu sayfada görebilirsiniz.
  • Site Haritaları: Bu bölümde ise google arama motoruna oluşturduğunuz site haritalarını (Sitemap) dosyalarını dizine gönderebilirsiniz. Bu sayede google botları sitenizi daha düzgün bir şekilde gezicek ve indexliycektir.

Hız (Deneysel)

Google son yıllarda yaptığı güncellemeler ile insanların bilgiye veya kaynağa daha hızlı ulaşmasını hedeflemektedir. Bundan dolayı web site sahipleri masaüstü ve mobil olarak 2 farklı şekilde site hızlarını görebilmektedir. Arama sonuçlarında artık kullanıcıların siteye giriş hızı bir kriter olarak alınmaktadır.

Güvenlik ve Manuel İşlemler

  • Manuel İşlemler: Google tarafından belirli zamanlarda algoritma güncellemeleri olmaktadır. Bu algoritma güncellemeleri sırasında spamlı siteler, içerik kaliteli düşük ve kalitesiz sitelere belirli cezalar uygulamaktadır. Bu kısımda web siteniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.
  • Güvenlik Sorunları: Güvenlik açısından yetersiz olan web siteleri bazen hackerların kurbanı olabilmektedir. Birçok bilgisayar korsan saldırı girişimi yaptığı sitelere çeşitli virüsler bırakarak kullanıcılara zarar vermektedir. Google botları bunları fark edip web site sahiplerini bilgilendirmektedir.

Aşağıda eğitmenimizin Google webmaster tools eğitim video bulunmaktadır. İyi seyirler dileriz.