Bir çok webmasterın aklına soru işareti bulunduran konulardan birisidir. Seo da domain ve hosting seçimini yapmak seo faktörlerinde %1 lik gibi ufak bir kısmı kapsamaktadır. Ama seo kriterlerine genel olarak baktığımızda ufak parçaları birleştirerek yapıldığını fark ediceksiniz.Extra olarak sizler domain ülke uzantılarının anlamları hakkında kısa bilgileri sunacağız.

Hosting SEO İlişkisi

Hangi dilde yayın ve içerik yapılacaksa o dil ve ülkede hosting seçimi yapmak faydalı olucaktır. Sebebi ise Türkiye’den bir kullanıcının Amerika’daki bir sunucudaki siteye bağlanma hızı ortalama olarak 5 saniye sürmektedir. Yani Amerika’dan bir hosting alıp içeriğini Türkçe yapmak kullanıcıları sitenin geç açılmasından dolayı kaybetme riskine sahipsiniz. Bundan dolayı google sitenize gelen ziyaretçilerin hemen çıktığını fark edip sizin sitenizi kalitesiz içerikler barındırdığını düşündürmek durumuna sokabilir.

Genel olarak yabancı kaynaklı sunucular ve hosting firmaları fiyat olarak Türkiye’deki datacentarlardan daha ucuz fiyatlandırma sağlamaktadır. Ek olarak sınırsız trafik ddos saldırına karşı ek olarak koruma seçenekleri bizlere daha cazip gelmektedir. Seo da başarılı olmak için bu küçük faktörleri gözardı etmemek faydalı olucaktır.

Domain Seo İlişkisi

Domainlerin seo açısından pek büyük bir etkisi olmamaktadır. Fakat %1 lik gibi azda olsa bir katkısının olduğunu gözardı etmekte yanlış olmaz.Domain seçerken belirli bir alanda belli bir konu üzerine bir site açaçaksanız; şarkı sözleri, cep telefonları hakkında kapsamı belli olan sitelerde konu açılacaksa domain isminde telefon gibi kelimeleri kullanmak faydalı olucaktır.

Genel bir site açmak istediğiniz taktirde elbette domain önemli değildir. Önemli olan ise site içeriğinizdir. Domainde sitenizin içeriği sabit ise teknoloji gibi geniş kapsamlı bir site açıçaksanız eğerki o kelimeden 1 tane geçirmeniz etkili olucaktır.

Domain Uzantıları ve Anlamları

Alan adları uzantıları global ve yerel olmak üzere iki farklı gruba ayrılıyor diyebiliriz. Bunlardan en sık duyduğunuz şüphesizi .com uzantısıdır.

.com = Ticari alan adı olarak üretilmiş olmasına rağmen günümüzde her tür site için kullanılmaya başlamıştır. İngilizce de ” commercial” anlamına gelmektedir.
.net = İngilizcede ağ uzantısı anlamına gelen “network” kelimesinden kısaltılmıştır.
.org = Organizasyonlar için kullanılır “organization” kelimesinin ilk üç harfi kullanılmıştır.
.biz = Bu uzantı iş, ticaret anlamına gelen “business”  kelimesinden kısaltılmıştır.
.info = Uzantısı bilgi anlamına gelmektedir. İngilizcede “information” kelimesinin kısaltılmışıdır.
.pro = Profesyonel anlamına gelmektedir. İngilizcede professional” kelimesinin kısaltılmışıdır.
.name = Gerçek isimler için bu uzantı kullanılmaktadır. İngilizcede “nickler” kelimesinden üretilmiştir.
.edu = Eğitim kurumları için türetilmiş bir alan adı uzantısıdır. “education” kelimesinin kısaltılmışıdır.
.gov = Devlet kuruluşlarının alan adı uzantısıdır. “government” kelimesinin kısaltılmışıdır.

Bunların dışında ülke alan adlarının kısaltılmışlarını’da kullanılmaktadır.

.tr    =  Türkiye
.us   =  Amerika Birleşik Devletleri
.de  =   Almanya (Deutschland)