Seo backlink aşamalarında kullanılan bir terim olan “DoFollow ve NoFollow nedir ve nasıl yapılır?”. Kelimelerin kökeni ingilizceden gelmekte olup  takip Et ve takip etme şeklinde tercüme edebiliriz. Google gibi arama motorları sitelerinin sıralandırılmasında bu link tipleri etkili olmaktadır.

Dofollow Link Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dofollow linkleri google tarafından otomatik algılanan linklere denir. Özellikle herhangi bir link kodu kullanmanıza gerek yoktur. Robotlar tarafından verdiğimiz linkler standart olarak dofollow olarak algılanıcaktır.

Bir dofollow link örneği şu şekildedir;

<a href="https://www.netelit.com.tr/" rel="dofollow">Web Site Adı</a>

Kullanıcıları isterlerse yukarıdaki dofollow link kodunu kullanabilirler. Buradan çıkartılacak sonuç şu; Websiteye eklenin her link otomatik olarak google robotları tarafından dofollow olarak kabul görür.

Nofollow Link Nedir? Nasıl Kullanılır?

Türkçe kelime manası olarak “Takip etme” anlamına gelen nofollow bağlantı linki arama motorları sitenizi ziyaret ettiğinde o linki takip etmeyeğini belirtmiş olursunuz. Ayrıca nofollow etiketini eklediğiniz taktirde arama motoru robotları ilgili bağlantıya bir değer belirlemez ve onu görmezden gelir.

Bir nofollow link örneği şu şekildedir;

<a href="https://www.netelit.com.tr/" rel="nofollow">Web Site Adı</a>

 

Dofollow ile Nofollow Arasındaki Fark

Bu iki link çeşidi arasında ciddi ve önem arz eden fark bulunmaktadır. Webmaster tavsiye olarak nofollow link kullanırken o linkin arama motorları tarafından geçersiz olduğunu ve önemsiz bağlantıları nofollow olarak belirtmeleri gerekmektedir. Dofollow link için herhangi bir link kodu kullanmalarına gerek kalmadan normal bağlantılarında dofollow olucağını bilmeleri gerekmektedir.