Neden SEO lazım? ve SEO olmasa olmazsa olmazlardan mı? Diyenlere SEO ile tasarlanmış içeriklerin avantajlarından bahsedelim:

  1. Arama motorlarında ilk sıralarda listelenme
  2. Web sayfasının değer kazanması
  3. Özel reklam gelirleri
  4. Google Reklam gelirleri

Görünen o ki SEO aslında kazanç demektir. Anlam itibariyle SEO, arama motorlarının size ulaşmasını kolaylaştırmak manasına gelir. SEO’lu içerikler her zaman sahibine saygınlık kazandırır. Sadece SEO’lu makale değil web sayfalarının SEO açısından optimizasyonunu (iyileştirilmesini) gerekir. HTML kod bloğundaki etiketlerinden, resimlerin doğru adlandırılması ve etiketinin kullanılmasına kadar kapsamlı bir çalışma gerektiriyor. Özellikle Google arama motorunun özgün içeriklere olan ilgisini unutmamak lazım. Responsive (esnek) tasarıma sahip olmayan web sayfalarının Google tarafından ikinci planda tutulduğunu da hatırlatmak isteriz.

Anahtar Kelimelerle ve SEO

Bir makale için SEO, anahtar kelimelerin belli oranda kullanılması, ve etiketlerinin doğru kullanılması şeklinde bilinir. Bu teknik olarak doğru olsa da istenilen yararı tam anlamıyla sağlamaz. Çünkü, İnternette sörf yapan insanların ilgileri gün geçtikçe değişmektedir. Neden SEO diyenler, anahtar kelimeleri doğru seçmelidir. Google AdWords üzerinden basit bir araştırma yapıldığında belirli kelime öbeklerine daha fazla ödeme yapıldığını görmek mümkündür. Güncelliği devam eden ve kalıcı bilgi taşıyan içerikler her zaman tercih edilmelidir. İnsanların özellikle görsellere olan ilgisini dikkate almak gerekir. Bunun için yazılı içeriklerin görsellerle güçlendirilmesi gerekiyor.

SEO açısından Başlığın Önemi

Neden SEO lazım? sorusuna cevap verirken dikkat çekmenin öneminden bahsedelim. Dikkat çekmek, etik olarak doğru bilgileri verip insanların sizi tercih etmelerini sağlamaktır. Bunun için paylaşımlarda doğru başlık seçilmelidir. Aslında başlık makalenin satıcısıdır ve reklamıdır. Kullanıcılar aradıklarını bu başlık altında bulurlarsa devamlı sitenize misafir olma yâda kullanıcı olma tercihine yönelirler. İyi bir içeriğe sahip olan web sayfası sahibini tüccara benzetebiliriz. Çünkü sayfasına çekebildiği kullanıcı oranında reklam gelirleri artacaktır. Bu da SEO ile kazanç sağlamanın gerekliliğini ortaya çıkarıyor.

SEO Varsa Kazanç da Var

Web sayfalarının iyileştirilmesi, SEO teknikleri ile elde edilebiliyor. Ancak SEO tekniklerinin her zaman istediğiniz neticeyi alamayacağınızı bilmelisiniz. Çünkü kullandığınız anahtar kelimeler konusunda rekabetin büyük olma ihtimali vardır. Belki de doğru içeriğe sahip değilsinizdir. İnsanların dikkatini çekmek SEO’dan da önemlidir. Bunu yaparken kullanıcıyı kandırmaktan çekinmek gerekir. Bu tip durumlar Google arama motoru tarafından kolayca tespit edilebilmektedir. Ayrıca Google kullanıcıların hassas olduğu bu konu hakkında iletişim ağı kurmuş ve iletilen görüşlere göre sizi arka plana atabilmektedir. Neden SEO diyenlere, kısaca SEO varsa kazanç da var diyoruz.

TGEcDSQ7PuDzHJe9yHjeUJts9RW1Ec7Qdg