Web sitelerin kalitesini belirleyen birçok sistem ve kriter bulunuyor. Amazon’un sahibi olduğu Alexa da eski zamanlardan beri (1 Nisan 1996) internet sitelerinin, blogların ve forumların kalitesini ve dünya üzerindeki sıralamasını belirliyor. Belirli kriterler üzerinden istatistik analizi yapan ve web siteleri dünya üzerinde sıralayan Alexa reklam verenler ve link almak isteyen kişiler tarafından da önemsenmektedir. Her ne kadar günümüzde artık önemsiz gibi lanse edilmeye çalışılsa da Alexa hala web sitelerinin popülerliğini belirleyen kriterler arasında yer alıyor. DMOZ ve Alexa her ne kadar eskisi gibi etkili olmasa da hala reklam almada önemli kriterlerden bazılarıdır.

Alexa Nedir?

Alexa, ziyaret sayısı baz alınarak sitelerin sıralamaya alındığı bir istatistik platformudur. Bu web siteler ziyaret oranı, ziyaretçinin sitede geçirdiği zaman ve ziyaret sayısı göz önüne alınarak sıralanırlar. Genel olarak web sitelerinin kaliteleri 1’inci sıraya doğru çıkıldıkça artmaktadır. Eğer yeni bir web siteniz varsa sıralamaya yeni girdiğinde sitenizin sıralaması 200 – 300 bin ve hatta daha fazla olabilir. Dünya üzerindeki sıralamanızı ve hangi ülkede (dilde) yayın yapıyorsanız ülke genelindeki sıralamanızı ayrı ayrı görebilmeniz mümkündür. Sitenizin kalitesi, ziyaretçi sayısı ve ziyaretçilerin sitenizde geçirdikleri süre arttıkça sıralamanız düşecektir. Yani tam tersi bir mantıkla siteniz daha iyiye gittikçe Alexa sıralamanız düşer. Böylece dünya ve ülke genelinde diğer web site ve blogların önüne geçmeye başlarsınız. Hala günümüzde reklam verenlerin merak ettiği ve reklam verecekleri platformun Alexa sıralamasını – değerini öğrenmek istemeleri sistemin tamamen yok sayılmadığını da bizlere göstermektedir. Ayrıca seo açısında yararlı bir etken olduğunu söyliyebiliriz.

Alexa sıralama düşürme yöntemi

Alexa Sıralaması Nasıl Düşürülür?

Alexa’yı eğer bir sisteme benzetmemiz gerekirse TV’ler için kullanılan reyting sistemine benzetebiliriz. Bir web sitesinin Alexa değeri ne kadar düşükse o kadar popüler olduğu anlaşılmaktadır. Alexa değeri düşürmek ve web siteyi daha popüler hale getirmek için de birçok yöntem mevcuttur. Alexa Toolbar kurulu olan tarayıcılardan sitenin ziyaret edilmesi direkt Alexa sıralamasına etki edecektir. Bu nedenle tarayıcısında Alexa Toolbar bulunan kişilerin daha fazla ziyaret ettiği siteler sıralamada daha üst sıralara çıkacaktır. Sadece ziyaret sayısı veya ziyaret eden kişiler sıralamada önemli değildir. Ziyaretçilerin sitede kalma süresi yani kullanıcı deneyimi Alexa sıralamasını doğrudan etkilemektedir. Tekil hit sayısı da Alexa değerinin düşmesinde oldukça etkilidir. Bu nedenle sitenize gelen ziyaretçilerin hem sayısının artması hem de sitede kalma sürelerinin uzaması Alexa değerini hızlı bir şekilde düşürecektir.

Direkt olarak site isminin arama motorlarında aratılarak giriş yapılması da sitenizin popüler olduğunu kanıtlayan ve Alexa değerinizin düşmesine yardımcı olan bir tekniktir. Ziyaretçilerin site ismi yazarak giriş yapması Alexa’da gözle görülür bir düşüş yaşanmasına neden olmaktadır. Bunun dışında site içerisinde yer alan içeriklerin kalitesi ve uzunluğu da Alexa değerini doğrudan etkileyecektir. 300 kelime ve altındaki içerikler Google tarafından pek kayda değer (ayrıntılı ve kaliteli) olarak görülmemektedir. Genel olarak ilk sayfada hatta ilk sırada yer alan içeriklerin 1000 kelimeden daha uzun ve kaliteli – ayrıntılı içerikler olduğunu görebilirsiniz. Bu şekilde kaliteli ve uzun içeriklere sahip olan sitelerde ziyaretçilerin kalma süreleri uzun olacak ve böylece Alexa değeri de hızlı bir şekilde düşecektir.

Alexa’nın Önemi

Alexa değerini eskisine göre yitirmiş olsa da hala reklam verenler için önemli olduğunu belirtmiştik. Bu değer bir web sitesi veya blog’un ziyaretçi sayısı hakkında da bizlere bilgiler sunmaktadır. Örneğin; Alexa Türkiye ilk 1000’de yer alan web sitelerinin kaliteli internet siteleri olduğunu inceleyerek görebilirsiniz. Elbette her sistemde olduğu gibi bu sistemi de suiistimal etmek isteyen ve hile yaparak Alexa değerini düşürmeye çalışanlar olacaktır. Hile ile Alexa değeri daha hızlı bir şekilde ve yapay olarak düşürülebilse de halen günümüzde genel olarak Alexa değeri düşük web sitelerinin kaliteli ve çok ziyaretçi alan web siteler olduğunu görebilirsiniz.

Ayrıca Alexa’ya üye olarak buradaki kodların web sitesine eklenmesi de Alexa değerlerinde hızlı bir düşüş yaşanmasına neden olmaktadır. Bu da Alexa düşürme yöntemleri arasında yer alan önemli bir uygulamadır. Eğer Alexa değerinizin hızlı bir şekilde düşmesini istiyorsanız webmaster forumlarına üye olarak web sitenizin linkini paylaşabilir, Alexa kodlarını sitenize ekleyebilir ve ziyaretçilerin daha uzun sitenizde kalmasını sağlayabilirsiniz. Böylece reklam firmaları ile iletişime geçtiğinizde Alexa kozunuzu da kullanabilirsiniz.